Forum: mKlienci

transkacje zagraniczne

Dnia 19 maja 2008 dokonałem w Szwajcarii transakcji karta debetowa na zakup ksiażki o wartości 100 CH

Tabela dewiz BRE Banku obowiązująca na ten dzień :

Waluta Cena kupna Cena sprzedaży Cena średnia

EUR 3,3101 3,4659 3,3880
CH 2,0247 2,1201 2,0724

Na stronie mBanku jest napisane:
Transakcje zagraniczne dokonane kartami debetowymi mBanku oraz kartami kredytowymi rozliczane są w EUR (....). (...) Następnie kwota z waluty rozliczeniowej (EUR lub dolar amerykański) jest przeliczana wg kursu mBanku na złotówki. Kurs mBanku używany w tych rozliczeniach to kurs sprzedaży dewiz BRE Banku SA z dnia rozliczenia transakcji. Kurs ten dostępny jest na stronie BRE BANKU SA.

Dodatkowo napisane jest :
5 W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

To w tym konkretnym przypadku ile złotówek z mojego eKonta zostanie zabrane ?
eKonto jest prowadzone w złotych.

Mam rozumieć, z tych dokumentów że prowize 2% mBank pobiera gdy płacę w krajach, których waluta nie jest EURO czyli np Szwajcariia.
Rozumiem,ze dokonujac podobnego zakupu w Niemczech, wówczas taka prowizja nie zostanie pobrana ?

Odpowiedzi

Zmień widok

5

Kursy bierzesz z datą rozliczenia.

techi napisał(a):

> To w tym konkretnym przypadku ile złotówek z mojego eKonta
> zostanie zabrane ?
> eKonto jest prowadzone w złotych.

Coś mi się wydaje, że tego określić się nie da. Przewalutowanie nastąpi nie według kursu z dnia 19 maja, lecz z dnia rozliczenia transakcji, czyli dnia, w którym VISA dostarczy do mBanku rozliczenie Twojej transakcji kartą. Poza tym, z tego co wiem, przewalutowania CHF->EUR dokona VISA korzystając z własnego kursu walut.

Dokładnie tak, a żeby było śmieszniej to gdzie sprawdzić z jakiego kursu korzysta Visa?
Haha, nie da się - jest tajny! (poważnie)

techi napisał(a):

> Mam rozumieć, z tych dokumentów że prowize 2% mBank pobiera
> gdy płacę w krajach, których waluta nie jest EURO czyli np
> Szwajcariia.
> Rozumiem,ze dokonujac podobnego zakupu w Niemczech, wówczas
> taka prowizja nie zostanie pobrana ?

Dokładnie tak.
Między innymi po to mBank wypuścił eKartę z waluta rozliczeniową USD, żeby klienci dokonujący zakupów za oceanem nie ponosili dodatkowych kosztów przewalutowania. Na karty podpięte pod nasze rachunki walutowe czekamy z utęsknieniem

woocash napisał(a):

> Dokładnie tak, a żeby było śmieszniej to gdzie sprawdzić z
> jakiego kursu korzysta Visa?
> Haha, nie da się - jest tajny! (poważnie)

Oczywiście, że jest jawny. Wystarczy troszkę wysilić mózgownicę
i poszukać:

http://www.corporate.visa...

Komentuj z innymi